"Поки смерть не розлучить нас" як цивільні партнерства захистять наших військових
19 апреля 2023
Проблема

"Поки смерть не розлучить нас" як цивільні партнерства захистять наших військових

Минулого року в Україні стався буквально весільний бум. За даними Opendata, понад 210 осіб офіційно зареєстрували свої відносини. Та як би романтично це не виглядало, в умовах повномасштабної війни шлюб — це більш прагматичний крок, який в першу чергу дає повний захист майнових і медичних прав громадян. І саме шлюби укладали через те, що інакшого механізму захисту цих прав на сьогодні в Україні немає.

Але разом з тим, така форма реєстрації стосунків доступна далеко не всім. Бо законом України визначено, що шлюб можуть укладати тільки чоловік та жінка. Але як бути представникам ЛГБТК+ спільноти? Людям, стосунки яких юридично ніяк не підтверджені, а значить — права не захищені.І які не тільки останній рік, а, насправді, з 2014 року робонять нашу країну і наші життя на фронті. 

Чи вдалося за цей час вирішити проблему? Ні. Але вдалося знайти альтернативний механізм, який дозволить згладити кути та усунути низку незручностей. І цією альтернативою стаі інститут реєстрованих партнерств.

Що це і чому це важливо

Згідно тексту законопроєкту “Про інститут реєстрованих партнерств”, зареєстрований у ВР від 13.03.2023 року, реєстрованим партнерством є зареєстрований в порядку, визначеному цим Законом, добровільний сімейний союз двох повнолітніх осіб, однієї чи різної статі, в основі якого лежить взаємоповага, взаєморозуміння, взаємопідтримка, взаємні права та обов'язки.

Тож реєстровані, або цивільні партнерства — не про романтичні стосунки. А точніше буде сказати “не тільки про” це. В першу чергу, це чіткий та зручний інструмент для врегулювання юридичних питань між 2 особами, не зважаючи на їх особисте життя. Наприклад, таке партнерство можуть оформити просто співмешканці-сусіди по житлу; літні люди, в яких немає родини чи близьких родичів, але є друзі-товариши, і вони один про одного піклуються.

 Цивільне партнерство - це інститут не тільки для одностатевих пар, і це ніяк не стосується наявності статевих відносин. Це можливість фактично обрати собі сім’ю та закріпити цей факт юридично, — каже Алла Бронішевська, практикуючий адвокат, член НААУ, спеціаліст в галузі сімейного та трудового права, захисту прав людини, вирішення спорів, корпоративного управління, M&A, інтелектуальної власності. Ще раз наголосимо: в цивільному партнерстві не має значення, якої статі самі партнери. У такий спосіб оформити стосунки можуть як чоловік-жінка, так і представники ЛГБТК+-спільноти.

А питання одностатевих шлюбів стали активно обговорювати саме з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну. Бо від загарбників нас на фронті захищають як гетеросексуальні люди, так і представники ЛГБТК+-спільноти. І якщо керують танками та дронами, стріляють зі зброї всі люди на фронті на рівних, то права у ЛГБТ-людей далеко не рівні з іншими громадянами. Тому тисячі представників ЛГБТК+-спільноти стали задаватись абсолютно справедливими питаннями.

Хто матиме право опікуватись ними в лікарнях чи влаштовувати поховання?

Як юридично зафіксувати майнові стосунки, якщо щодня є ризик загинути? При чому, як на фронті, так і в тилу. Елементарно, на війні трапляються поранення. І якщо завтра поранять мене, то чи зможе мій партнер потрапити в реанімацію до мене? Ні. Тому що в очах закону він для мене просто чужа людина. Теж саме - і про майнові права. Проживаючи з партнером разом більше 8 років, ми все ще один одному чужі люди, хоча в нас є майно, яке ми наживали спільно. І якщо, наприклад, мене вб’ють на війні, або його вб'ють, то хто отримає виплати? І ось це майно, в разі моєї смерті, хто його отримає? 

Да, це цинічно і прагматично звучить, але в такому випадку мій партнер абсолютно не захищений. Мало того, що його не допустять в реанімацію, що він не зможе розпоряджатися моїм тілом в разі моєї смерті, так він ще і ніяких виплат не отримає. Він державою соціально не захищений, — наголошує Олександр Жуган, старший навідник 1 взводу мінометної батареї 206 батальйону ТрО. 

Суспільство вже давно висловило свою позицію щодо одностатевих союзів. За результатами опитування, яке проводив КІМІС, 56% абсолютна більшість — загалом погодилися з тим, що ЛГБТК люди мають право реєструвати свої сімейні стосунки у формі цивільного партнерства; не погодилися з цим 24%. Що цікаво, відносна більшість опитаних (44%) загалом підтримали навіть право одностатевих партнерів на укладення звичайного шлюбу; проти цього були 36%.

Ще одне підтвердження підтримки суспільством узаконення стосунків для одностатевих пар стала відповідна петиця, яка в короткий період часу набрала понад 25 000 підписів, і все ж була розглянута Президентом України. 

Ймовірно, це стало “останньою краплею” і головним приводом нарешті почати рухатись в напрямку створення механізму для захисту прав одностатевих пар. Так в Україні і створили та вже зареєстрували законопроєкт “Про інститут реєстрованих партнерств”, і який зараз чекає прийняття. То ж що дасть таке юридично оформлене партнерство?

-Під час війни особи, що перебували в одностатевих стосунках, зіштовхнулися з проблемою, де вони не можуть бути визнані членами сімʼї військовослужбовця, не можуть отримати доступ до тіла партнера-військовослужбовця, у разі його смерті, не можуть надати згоду для направлення органів партнера на донорство, не мають права спадкування у разі смерті свого партнера тощо.

 І усі ці проблеми тим чи іншим чином знайшли свої відображення у тексті проекту Закону, - наголошує старший юрист правозахисної компанії Expatro Катерина Затулко. І це дійсно так. Бо, згідно з тексту законопроєкту, люди, що оформили такий вид стосунків, матимуть право: на офіційне впізнання тіла партнера в разі його раптової смерті, доступ до усіх процесів з метою встановлення причини смерті та розпорядження самим тілом чи біологічними матеріалами померлого партнера.

Простими словами - реєстрований партнер зможе забрати тіло полеглого, узгодити використання органів померлого партнера на донорство, влаштувати поховання. на відпустки за сімейними обставинами та призначення соціальних виплат, отримання виплат та допомоги за партнера; на складання сумісного заповіту та обов'язкову частку у спадщині іншого партнера. Простими словами - партнери, за законом, отримують статус близьких родичів, а значить — стають спадкоємцями першої черги. на рівнозначні майнові права: набувати спільне майно, оформлювати та ділити його в усталеному законом порядку.

Чому саме зараз?

Офіційної статистики загиблих захисників України наразі немає. Та нещодавна міністр оборони Олексій Рєзніков заявив, що загальна кількість полеглих — “менше, ніж кількість жертв землетрусу в Туреччині”, що дорівнює близько 50 тисяч осіб. Війна не закінчилась, тож українці продовжують гинути. При чому, як на фронті, так і в глибокому тилу: внаслідок ракетних обстрілів від уламків ворожої ракети або під завалами розбомблених росіянами будинків. 

Для розуміння, за даними ООН саме цивільних загиблих внаслідок повномасштабної війни - понад 8 тисяч осіб.

Звісно, роль та значення інституту цивільного партнерства зросла в період війни, коли багато людей втратили рідних та близьких. Партнерство дасть можливість одиноким людям скооперуватись з друзями та сусідами надати їм право відвідання в лікарні, розпорядження тілом після смерті, розпорядження майном та інше, — каже Алла Бронішевська.

Тетяна Касьян, виконавча директорка ГО “Точка Опори UA” зазначила: не було ще в Україні такої кількості камінг-аутів, як за час з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. І роблять ці камінг-аути в першу чергу військові, які проливають кров та віддають життя за захист нашої свободи і держави.

Тож не було б справедливим для держави відплатити своїм захисникам хоча б тим, щоб повністю захистити їх медичні, соціальні та майнові права? Бо на сьогодні, механізму для захисту прав ЛГБТК+-людей в Україні просто не існує. 

Партнери, що знаходяться в одностатевих відносинах рік, 5 років, понад 15 років, все ще залишаються ніким один для одного перед обличчям закону. І для того, щоб хоч якось захистити свої права, ЛГБТ-людям доводиться укладати шлюби зі своїми друзями.

Як вчинила Лєда Космачевська, яка вийшла заміж за свого старого друга-гея, що відправився на фронт. Так вона офіційно отримала право на опізнання тіла в разі загибелі друга, проведення поховання тощо. І стала фактично посередницею між ним і його партнером, з яким вони разом вже понад 15 років. І самі військові наголошують на тому, що не дивлячись на те, що вони на рівних проливають кров за державу, в очах цієї держави вони — привиди, а їх стосунки не значать нічого. 

Бо коли один з партнерів у лавах ЗСУ, а інший — волонтер, або обидва партнери на фронті, ми розуміємо, яка прірва у захисті між правами нашими та гетеро-парами. Якщо в гетеро-парі, в разі загибелі когось, його дружина має право розпоряджатися тілом чоловіка, має право розпоряджатися тим, як і де його поховають, тощо, то гомосексуальні пари таких прав не мають. Тому від прийняття законопроєкту про цивільні партнерства виграють всі, - каже Олександр.

Коли законопроєкт приймуть, як цей інститут реєстрованих партнерств працюватиме на практиці? Незважаючи на відмінності, схожість між шлюбом та цивільним партнерством все ж більше. 

Навіть оформлюватися такі відносини будуть за схожею процедурою, що й укладання шлюбу. Бо реєструватимуться цивільні партнерства у РАЦСах, і весь процес займатиме 10 діб. В подальшому планується, що реєструвати партнерства можна буде і через “ДіЮ”. Оформлене партнерство не може бути розірваним в односторонньому порядку.

А ще особа, що перебуває в офіційному цивільному партнерстві не зможе бути одруженою, чи мати декілька партнерів. А далі по життю - все, як у всіх. До вашого пакету документів, необхідного для вирішення майнових прав, чи отримання соціальних виплат, чи оформлення якоїсь “побутової” процедури просто додасться ще один документ — свідоцтво про реєстрацію цивільного партнерства. 

Ініціаторка законопроєкту, народна депутатка Ірина Совсун, підкреслила: У разі підтримки Верховною Радою, законопроєкт нарешті допоможе парам визначити взаємні права та обов'язки, питання володіння майном, спадку, соціального захисту, прав у разі смерті чи зникнення партнера чи партнерки. Нічого екстраординарного. Все те, що завжди, за замовчуванням, було доступно різностатевим парам в Україні. 

Так питання одностатевих шлюбів буде знято?

 Ні. Цивільне партнерство зможе зняти симптоми, але не може вилікувати повністю. Бо відмінності між правами, отриманими парою у шлюбі, і тією, яка зареєструвала цивільне партнерство, все ще залишаються. Здебільшого, як наголошують юристи, обмеження прав у цивільних партнерствах стосуються питання дітей.

Пара, що зареєструвала цивільне партнерство, не зможе разом всиновити дитину, стати повноправними батьками для дитини, народженій не в шлюбі, а в партнерстві. Партнери також не зможуть взяти спільне прізвище. Але, на час війни, інститут цивільного партнерства точно стане панацеєю для ЛГБТК+-спільноти, бо одностатеві пари перестануть бути невидимими для держави, і їхні базові соціальні, майнові та медичні права нарешті будуть захищені.

Другие статьи
Місцева чиновниця висміяла запоріжців ,які обурились графіті пам'ятках архітектури
Місцева чиновниця висміяла запоріжців ,які обурились графіті пам'ятках архітектури
Місто
“На наступний день як ми підписали договір, прилетіли ракети”: як це відкрити кафе в розпал війни
“На наступний день як ми підписали договір, прилетіли ракети”: як це відкрити кафе в розпал війни
Фудкорт