01 июл, 07:03
Пресс-релиз

Як не попастись шахраям в інтернеті — поради від Нацполіції

Війна в Україні стала підґрунтям для поширення шахрайських схем, заснованих на вразливому емоційному стані та зловживанні вашою довірою. При цьому кмітливість шахраїв виходить за рамки вже добре знайомих українцям афер, тож з’являються нові способи ошукування. 

Тому, Національна поліція України нагадує про базові правила кібергігієни та розповідає про найпоширеніші схеми шахрайств та основні правила безпеки, які допоможуть викрити аферистів.

☑️ Для захисту інтернет-акаунтів використовуйте складні паролі, які містять літери верхнього та нижнього регістру, цифри та символи. Не встановлюйте однаковий пароль для декількох акаунтів. Налаштуйте двофакторну аутентифікацію всюди, де є така можливість. Тоді для входу до акаунту, крім логіну та паролю, потрібно ввести код-підтвердження, що приходить на телефон, електронну скриньку або у відповідний додаток.

☑️ Не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, адже за ними може ховатися фішинговий ресурс. Фішинг використовують зловмисники для отримання цінних даних, зокрема даних банківських карток. Уважно переглядайте URL-адресу потрібного сайту, будь-яка неточність може свідчити, що ви опинилися на фішинговому ресурсі. Ніколи не вводьте конфіденційні дані на підозрілих сайтах.

☑️ Подбайте про захист фінансового номера. Забороніть віддалений перевипуск SIM-карти у мобільного оператора або перейдіть на контрактне обслуговування.

☑️ Завантажуйте програми й застосунки лише з офіційних джерел. Використовуйте антивірусне програмне забезпечення. Вчасно оновлюйте операційну систему. 

☑️ Робіть резервні копії, аби не втратити важливі відомості. Шахрайськи схеми та поради протидії ним: Продаж дешевих товарів «з рук в руки» Якщо незнайомі люди прийшли до вас і пропонують купити дешеві товари – будьте насторожі. Це можуть бути шахраї! У такий спосіб вони намагаються дізнатися, де ви зберігаєте свої заощадження, а потім непомітно для вас викрасти гроші.

 Що робити?

  1. Пам’ятайте: «безкоштовний сир – тільки в мишоловці».
  2. 2. Не пускайте незнайомців додому. 3
  3. . Залучіть до розмови сусідів або зателефонуйте родичам: це може відлякати шахраїв. 4. Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

«Грошова реформа»

Якщо до вас навідаються незнайомці і скажуть, що у зв’язку з проведенням грошової реформи треба замінити старі купюри на нові, знайте: це – 100% шахраї. У такий спосіб вони намагаються привласнити всі ваші заощадження. Що робити?

  1. Не довіряйте незнайомцям і не пускайте їх у свою домівку.

     2. Розкажіть про візит родичам.

3. Завжди радьтеся з тими, кому довіряєте. 

4. Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.

 «Дзвінки від імені представників банків» «Вашу карту заблоковано», «з вашого рахунку хочуть списати гроші», «нові правила під час воєнного стану» - зловмисники, які представляються співробітниками банку, використовують різні способи, аби отримати доступ до ваших банківських карток. Як тільки невідомі просять надати номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії або ж ввести пароль, який надійшов у СМС, знайте: це – шахраї. Пам’ятайте: навіть в умовах війни справжні співробітники банку ніколи не запитують таку інформацію. Що робити?

1. Покладіть слухавку. 

2. Повідомте про подію поліцейським за номером 102. «Ваш родич у біді» Якщо вам телефонують (часто вночі або вранці) та повідомляють, що родич потрапив у біду, і просять передати гроші – це шахрайство. Зловмисники можуть видавати себе за сина/дочку, онука/онучку, які начебто потрапили у біду (скоїли ДТП, опинилися у поліції тощо). А можуть представлятися лікарями або поліцейськими і пропонувати свою допомогу у вирішенні «проблеми» за винагороду, яка може становити від тисячі до десятків тисяч гривень, а інколи – навіть кілька тисяч доларів США. Пам’ятайте: так діють шахраї! Що робити?

 1. Покладіть слухавку.

2. Перевірте, де ваш родич. 

3. Повідомте про подію поліцейським за номером 102.

«Соціальні виплати під час війни» «Під час війни ви можете отримати соціальну допомогу» – найчастіше шахраї надсилають смс-повідомлення про отримання різноманітних виплат від органів влади або благодійних фондів та просять надати таку інформацію: ваші анкетні дані, номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії. Пам’ятайте: назвавши ці дані, ви надаєте шахраям доступ до вашого рахунку, тож вони можуть вкрасти всі ваші заощадження. 

Що робити?

1. Покладіть слухавку. 

2. Зверніться до своїх родичів або представників влади і перевірте, чи дійсно ви можете отримати такі виплати.

3. Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102. Виграші призів (авто, побутова техніка тощо)

«Ви виграли автомобіль або побутову техніку» – не поспішайте виконувати всі настанови незнайомців. Зазвичай у надісланому смс вказаний номер, за яким можна отримати детальну інформацію. 

Коли телефонуєте, вам розповідають умови, які потрібно виконати, щоб отримати «приз».

Як правило, вам пропонують сплатити 1% від вартості виграного товару. Але як тільки ви це зробите, незнайомці перестають виходити на зв'язок і зникають. Пам’ятайте: так діють шахраї! Що робити? 

  1. Подумайте, чи брали ви участь у акціях чи конкурсах.
  2. 2. Не перераховуйте гроші незнайомцям. 3. Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.