Відомий київський трансплантолог та команда запорізької обласної лікарні врятували життя молодій дівчині
22 мая, 11:15
Хорошие новости

Відомий київський трансплантолог та команда запорізької обласної лікарні врятували життя молодій дівчині

Трансплантація в Запорізькій обласній клінічній лікарні набирає обертів. Попри важкий для України (та Запоріжжя) час, лікарі медичної установи проводять надскладні операції та рятують життя людей.

Днями родинну пересадку нирки від мами до доньки здійснили 34-річній дівчині. Вона протягом тривалого часу хворіла на цукровий діабет, що своєю чергою призвело до термінальної стадії ниркової недостатності. А відтак – до потреби в гемодіалізі. Через особливості організму не було можливості сформувати артеріовенозну фістулу. Відтак дівчині встановили тунельний катетер (довгу Y-подібну трубку, що прокладена під шкірою і розміщена у центральній вені, яка веде безпосередньо до серця). Але якість життя через це стала в рази гіршою. Та й тривалість була під питанням…. Постав вибір – або довічний діаліз в такому вигляді, або ж трансплантація. Мама зголосилася допомогти своїй дитині. Пересадку нирки здійснила команда ЗОКЛ разом з відомим київським лікарем-трансплантологом (хірургом, онкологом, урологом) вищої категорії, відділення хірургії та трансплантації КНП «Київського міського центру нефрології та діалізу» Владиславом Закордонцем, з яким лікарня розпочала активну співпрацю.

«Операція тривала близько 4-х годин – це з урахуванням вилучення органу та самої трансплантації. Над проведенням операції працювала сильна команда. Було залучено ряд провідних фахівців обласної лікарні – декілька хірургічних бригад, анестезіологи, реаніматологи, лабораторна служба, трансплант-координатори. У мене найкращі враження від роботи команди ЗОКЛ. Ми сформували дуже теплі та дружні стосунки з колективом», - розповів під час пресконференції Владислав Пилипович.

«Співпраця з провідними трансплантологами Україні стало для Запорізької обласної лікарні нормою. Я маю надію і впевненість, що співпраця з Владиславом Пилиповичем суттєво вплине на рівень та якість надання медичної допомоги пацієнтам, які потребують таких складних операцій», - підкреслив директор Запорізької обласної клінічної лікарні, Заслужений лікар України Ігор Шишка.

За словами лікарів, операція пройшла успішно. На цей час і донор і реципієнт у стабільному стані й почувають себе добре. Попереду – реабілітація та повернення до звичного життя. «У мами усе буде так, як було до трансплантації. Що стосується доньки – протягом життя вона прийматиме імуносупресивні препарати та систематично приходитиме на планове обстеження. Крім того, імунна система пацієнтки буде в зниженому статусі, тож їй доведеться більш ретельно слідкувати за своїм здоров’ям», - зауважив завідувач відділення трансплантації та нефрології ЗОКЛ, лікар- трансплантолог, лікар-хірург вищої категорії, доцент, кандидат медичних наук Євген Гайдаржі.

Прикметно, що трансплантація ні для донора, ні для пацієнта в фінансовому плані нічого не вартувала. «На сьогодні держава надає суттєву підтримку в розвитку трансплантації й забезпечує максимальний доступ пацієнта до цього виду медичної допомоги, у тому числі й в матеріальному плані. Держава фінансує абсолютно усе. Для пацієнта процедура проходить повністю безоплатно. Обласна лікарня наразі підписала договір із Національною службою здоров’я України на проведення трансплантацій нирок та печінки. Відтак закладу повністю компенсуються всі затрати на цю надскладну серйозну операцію, в якій залучені не лише хірурги, а й діагностика, гемодіаліз, служба анестезіології та реанімації. А це, відповідно, великі затрати ресурсів – як людських, так і матеріальних. Тож, можу впевнено сказати, що завдяки суттєвій підтримці держави, завдяки зусиллям та синергії як наших спеціалістів, так і фахівців з усієї країни, трансплантація в ЗОКЛ розвивається. І відбувається це динамічно»,- зазначив Ігор Шишка.

Загалом, за рік в Україні виконується близько 500 трансплантацій нирки. На листі ж очікування перебуває близько 2 тисяч людей. Але кількість реципієнтів постійно збільшується. На відміну від кількості донорів. До речі, згідно із законодавством, в Україні запроваджене посмертне донорство. Тобто якщо людина хоче після своєї смерті допомогти своїми органами іншим, то вона може це зробити. Для цього потрібно звернутися до трансплант-координатора, який є в кожному Центрі трансплантації (і в ЗОКЛ також), та написати відповідну заяву. В середньому один донор може врятувати п’ятьох реципієнтів. Втім, є нюанс.

«Якість родинної трансплантації в рази краще, ніж пересадка від померлої людини. По-перше, сумісність. По-друге, плановість. Крім того, операція відбувається в найсприятливіший час для реципієнта. А трансплантація від померлої людини – це ургентна операція. І в якому стані перебуває реципієнт – потрібно з’ясовувати безпосередньо під час хірургічного втручання. Але, на жаль, не у всіх пацієнтів є можливість мати родинного живого донора», - розповів журналістам Владислав Закордонець.

Варто зазначити, що якість та тривалість життя пацієнтів, яким здійснили трансплантацію, набагато краща та довша, порівняно з життям на діалізі. Плюс зменшується кількість супутніх захворювань, які зазвичай розвиваються на тлі патології.

«Трансплантація органів – дійсно важливий етап у порятунку життя людей, які стикаються зі складними та загрозливими захворюваннями. Пишаємося, що ми маємо таку можливість у Запоріжжі, попри небезпечні умови та фронт в 40 км від міста. Саме в Запорізькій обласній клінічній лікарні проводять найскладніші операції та продовжують життя, коли, здавалося, вже ніякої надії немає. На сьогодні Запорізька обласна лікарня – це мультидисциплінарна установа, яка може забезпечити комплексне обстеження та лікування під час такої складної операції, як трансплантація. Вона має передове обладнання та багаторічний досвід лікарів, завдяки чому операція будь-якої складності відбувається на високому рівні.

Тобто пацієнту не потрібно їхати за межі міста для її проведення, а навпаки — пацієнти з інших міст та областей можуть звертатися до Запорізької обласної лікарні та отримати повний комплекс послуг до, під час та після трансплантації тут, у Запоріжжі», – зазначила під час телефонної розмови заступниця голови Запорізької обласної державної адміністрації Наталія Будяк.

Трансплантація в ЗОКЛ – це поєднання кадрового потенціалу, матеріально-технічної бази, досвіду, знань та величезного пласту історії, який дає про себе знати. Нагадаємо, трансплантація в обласній лікарні Запоріжжя сягає своїм корінням 1992 року. Саме тоді була проведена перша пересадка нирки під керівництвом талановитого хірурга, доктора медичних наук, професора Олександра Ніконенка. Відтоді минуло багато років. За цей час в ЗОКЛ здійснили понад 650 пересадок нирки (з них 150 – від живого родинного донора), 18 трансплантацій печінки, одну пересадку комплексу підшлункової залози й нирки, 3 трансплантації серця, понад 180 трансплантацій В- клітин підшлункової залози хворим на цукровий діабет. Також тут виконано 30 успішних трансплантацій нирки дітям.

У команди Запорізької обласної клінічної лікарні (ЗОКЛ) багато досягнень та чимало перспектив. Нам є чим пишатися. І є, що берегти.